1. faza (Slovenske Konjice)

Tehnična analiza

Pigmenti: apnena bela, hematit, malahit, ogljikova črna, cinober (?)

Analitične tehnike: OM, XRD, raman

Zaradi fragmentarnosti poslikave in več slabo razberljivih plasti nismo prepričani, da vzorci, vzeti s spodnjega roba fragmenta, res pripadajo poslikavam iz izbranega obdobja. Analiza, opravljena z XRD tehniko, razkriva, da je omet zmešan iz velike količine polnila, v katerem prevladuje predvsem kremen, apna je manj (torej primanjkuje vezivo), nekaj pa je tudi glinencev. V ometu je tudi malo dolomita, ki je lahko del apna ali polnila. V prečnem prerezu enega od vzorcev smo odkrili fosil (sl. 1); verjetno gre za iglokožca. Sestava odkriva, da je moral biti omet prhel, saj ne vsebuje dovolj veziva. Na prečnih prerezih treh vzorcev se omet kaže kot zelo svetel in s polnilom iz večinoma oglatih in prosojnih zrnc (očitno kremen) ter nekaj drobnejših temnih zrnc peska (sl. 1–2). Na enem od vzorcev (sl. 2) vidimo tudi prisotnost beleža; morda gre za kasnejšo preslikavo.

V kemičnih raziskavah, opravljenih z ramansko analizo, smo identificirali apneno belo, hematit, cinober in ogljikovo črno. Glede na to, da je cinober na vrhnji plasti, nanesen na plast beleža in nad temnordečo barvo, pripada morda kasnejši plasti in ne najstarejši (sl. 2).

Vzorci jasno kažejo, da so poslikave narejene al fresco, saj se vidi, kako apno iz ometa prehaja v barvno plast (sl. 1 in 2 – plast 2). Če gre pri vzorcu, omenjenem na koncu analize ometa, za sočasne barvne plasti, je slikar uporabil tudi apneno tehniko (sl. 2 – plast 3 in 4).

Zaradi fragmentarnosti poslikav, nakljuvane površine in več nerazločno prekritih plasti ne moremo razbrati slikarskega postopka, prav tako pa tudi ne modelacije.

Galerija

Virtualni 360° pogled

1. faza (Slovenske Konjice), 2024 (nazadnje posodobljeno 6. 1. 2025). Corpus picturarum muralium medii aevi, https://corpuspicturarum.zrc-sazu.si/poslikava/zupnijska-cerkev-sv-jurija/ (25. 5. 2025).