1. faza (Laze pri Predgradu)

Interaktivni izris poslikave

Tehnična analiza

Pigmenti: apnena bela, rumena zemlja, rdeča zemlja, umbra, organska črna, svinčev(i) pigment(i)

Analitične tehnike: OM, XRD, XRF

Z XRD tehniko sta bila analizirana vzorca ometa iz ladje in iz prezbiterija. Oba rezultata sta zelo podobna in razkrivata omet, v katerem prevladuje kremen, kalcita pa je precej manj. Omet vsebuje tudi nekaj dolomita, ki je lahko del tako veziva kot polnila, in glinencev. Gre torej za omet, kjer prevladuje polnilo, veziva, apna, pa je manj. Vseeno je v ometu prezbiterija vsebnost kalcita nekoliko višja, hkrati pa je manj kremena, kar bi lahko kazalo, da gre za deli iz različnih obdobij ali različnih delavnic. Prečni prerezi vzorcev prav tako razkrivajo omet, bogat s polnilom, kar vidimo predvsem na ometu iz ladje (sl. 1). Jasno vidimo visoko vsebnost raznobarvnih zrnc peska, in sicer od prosojnih do okrastih, rdečih in rjavih. Veliko zrnc je rahlo zaobljenih oblik; morda so uporabili rečni pesek. Pod ometom vidimo na vzorcu še belo plast; lahko gre za zgornji del arriccia ali pa so pred ometom nanesli plast beleža, da bi se omet bolje prijel stene. Vzorec iz prezbiterija (sl. 2) po drugi strani kaže več apna in prosojnega polnila (drobljeni apnenec, marmor ali kremen), kar pa je morda rezultat manjšega vzorca. Na enem od vzorcev, vzetih v ladji, se jasno vidi tudi apneni belež (sl. 1). Videti je, da so rdečo barvo zastave nanesli nanj, torej je bil omet suh že pred koncem poslikave oziroma malo apna v ometu ni imelo dovolj vezivne moči, zato so dodali še plast beleža.

Barvna paleta je ozka. V prezbiteriju so uporabili le belo in rdečo barvo, v ladji pa še črno (sl. 3). XRF analize razkrivajo, da gre za apneno belo, rdečo zemljo (sl. 1–2) in neko organsko črno, ki je XRF ne more identificirati, saj ne zazna značilnih lahkih kemičnih elementov. XRF spektri presenetljivo razkrivajo uporabo nekega svinčevega pigmenta, in sicer bele ali rdeče (minij), in sicer tako na posvetilnih krogih v prezbiteriju kot na rdeči barvi zastave v ladji. Vezivo je apno iz ometa in apnenega beleža. Na nekaterih vzorcih XRF razkriva retuše na osnovi titanove bele in kromove zelene (titan).

Tako v prezbiteriju kot v ladji gre za slikanje na svež omet (sl. 2–3), v ladji pa so za nanos vrhnje rdeče barve uporabili tudi apneno tehniko (sl. 1).

Posvetilni krogi so vrezani v svež omet z več koncentričnimi krogi; vrezane so tudi sredinske rože. Vreznine so globoke in široke. Verjetno so uporabili šestilo, čeprav se sredinske luknjice ne vidi. Predrisbe ni. Tako krogi kot rože so obarvani z belo, rožnato ali rdečo barvo, naneseno s širokimi čopiči. Dodatne modelacije ni, so le osnovni barvni nanosi. Za zastavo v ladji niso uporabili vreznin, po vsej verjetnosti pa so jo začrtali z rdečo predrisbo. Zaradi močne retuše predrisba ni jasna. Sivo in rdečo barvo so nanesli s širokimi čopiči, zaradi številnih plomb (očitno je bila poslikava v preteklosti nakljuvana) in retuš pa ne moremo videti poteka teh potez. Enako kot na posvetilnih krogih so tudi zastavo naslikali le z osnovnimi barvami, ker ni dodatne modelacije. Videti je, da so čez apneni belež najprej nanesli sivo barvo in šele na to rdečo barvo (sl. 1).

Galerija

Virtualni 360° pogled

Laze pri Predgradu, Podružnična cerkev sv. Vida, 1. faza (Laze pri Predgradu), 2024 (nazadnje posodobljeno 30. 10. 2024). Corpus picturarum muralium medii aevi, https://corpuspicturarum.zrc-sazu.si/poslikava/1-faza-cerkev-sv-vida-laze-pri-predgradu/ (4. 4. 2025).