O projektu

Projekt Transformacije – iz materialnega v virtualno. Digitalni korpus stenskega slikarstva – nove razsežnosti raziskav srednjeveške umetnosti v Sloveniji (J6-2587) je potekal od 1. septembra 2020 do 31. avgusta 2024 na Umetnostnozgodovinskem inštitutu Franceta Steleta Znanstvenoraziskovalnega centra Slovenske akademije znanosti in umetnosti, projektni partner pa je bil Oddelek za umetnostno zgodovino Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani.

Osrednji cilj projekta, katerega vodja je izr. prof. dr. Mija Oter Gorenčič, je vzpostavitev dvojezičnega znanstvenega spletnega korpusa srednjeveškega stenskega slikarstva v Sloveniji z univerzalnim naslovom Corpus picturarum muralium medii aevi. Ker reprezentančni korpus srednjeveškega stenskega slikarstva za neko celotno državo še ne obstaja, slovenski prostor pa je topogledno geografsko obvladljiv, želi projektna skupina ustvariti vzorčen korpus, katerega cilj je, da se v prihodnosti poveže z nastajajočimi korpusi v drugih državah in postane del globalne, med seboj vsebinsko povezane vseevropske baze srednjeveškega stenskega slikarstva, zaradi česar je ime namerno izbrano v latinskem jeziku. V okviru projekta je bil izdelan korpus stenskih poslikav v Sloveniji do okoli leta 1380, ki bo z nadaljnjimi projekti nadgrajen s poslikavami do okoli leta 1500.

Korpus je sestavljen iz najrazličnejših aspektov obravnave srednjeveških stenskih poslikav in omogoča iskanje po številnih različnih kriterijih. Vsebuje tematske zemljevide, glosar strokovnih izrazov, po posameznih lokacijah pa naslednje vsebine: zgodovinski podatki, stavbni razvoj, stanje raziskav z bibliografijo, tehnični izris poslikave, fotodokumentacijo, tloris, 360o posnetke, pisne in likovne vire, stopnjo ohranjenosti, opis, slogovno analizo, ikonografsko analizo, analizo ikonografskega programa, datacijo, avtorstvo, naročništvo, posebnosti izvedbe, tehnično analizo, restavratorske posege in recepcijo. Parametri so pri vsaki lokaciji izbrani glede na relevantnost. S tako poglobljeno analizo, ki je izrazito presegla vse dosedanje, je prišlo do številnih novih odkritij. Opravljene raziskave so tako postregle z več novimi atribucijami, datacijami, povezavami, ikonografskimi interpretacijami in spoznanji, povezanimi z naročništvom. Na vseh lokacijah so bile opravljene tudi kemijske  analize, katerih rezultati so predstavljeni v ustreznih razdelkih korpusa.

Celovito zastavljen digitalni korpus zagotavlja veliko boljše poznavanje srednjeveških stenskih poslikav in predstavlja ključno raziskovalno orodje za prihodnje raziskave. Omogoča namreč številne nove možnosti raziskav stenskega slikarstva srednjega veka in omogoča prepoznavanje vzorcev in pojavov, ki so doslej ostali spregledani.

Celotno tekstovno in vizualno gradivo na spletnih straneh digitalnega korpusa je avtorsko delo članov in sodelavcev projektne skupine, zato ga v nobenem primeru ni dovoljeno kopirati, spreminjati ali na kakršen koli način reproducirati razen v primeru pisnega soglasja ZRC SAZU, UIFS. Način citiranja je naveden pri vsaki lokaciji. Pri slikovnem gradivu, katerega avtor ali lastnik avtorskih pravic je druga oseba ali inštitucija, je to jasno navedeno.

Preostali rezultati projekta so dosegljivi na naslednji povezavi: https://uifs.zrc-sazu.si/sl/programi-in-projekti/transformacije-iz-materialnega-v-virtualno-digitalni-korpus-stenskega

Vodja projekta

Člani projektne skupine na vodilni ustanovi (ZRC SAZU)

znanstveni sodelavec

višji strokovni sodelavec

Asistentka

asistentka z doktoratom

Doc. dr. KATARINA MOHAR

znanstvena sodelavka

Člani projektne skupine s partnerske ustanove (FF UL)

Avtor večine fotografij na spletnem portalu (ZRC SAZU)

Vodilni strokovni sodelavec

V začetni fazi priprave nekaterih besedilih so sodelovale tudi študentke Oddelka za umetnostno zgodovino Filozofske fakultete Univerze v Mariboru (Barbara Lešnik, Pia Tarkuš, Rebeka Tasič, Klara Zadravec, Pia Žula).